دکتر مریم محمد بیگی

متخصص زنان و زایمان


تغییر آدرس مطب

سردرد در بارداری

اکثر خانم های باردار در طول بارداری سردرد را تجربه کرده اند که شدت آن از خفیف تا شدید متغیر بوده است ولی در سه ماه اول حاملگی شیوع بیشتری دارد و ممکن است در تمام سر ، قسمت پیشانی یا پشت سر مادر بروز کند و همراه با تهوع و استفراغ باشد و در زمان های مختلف از روز ممکن است اتفاق بیفتد .بعضی از سر درد ها ناشی از تغییرات هورمونی و تغییرات جریان خون دو نفر هستند که بیشتر در سه ماهه اول اتفاق می افتند که با جلو رفتن ماه های بارداری به مرور کم می شوند .

استراحت در اتاق تاریک و خنک ، ورزش سبک ، تغذیه مناسب همراه با وعده های کم حجم به منظور متعادل بودن قند خون اجتناب از استرس شدید روحی و جسمی ، پرهیز از مصرف دخانیات و نوشابه های گازدار ، مواد غذایی تند ، شکلات ، ماست ، پنیر مانده و گوشت کمتر شده و همچنین کمپرس آب سرد در کاهش این نوع سر درد موثر است . در صورت عدم بهبود با این روش ها مصرف استامینوفن بدون کدئین ، لیدوکائین داخل بینی و ایپوبروفن که تنها در سه ماهه دوم قابل استفاده است موثر می باشد . استفاده از برگ های نعنا در یک فنجان آب جوشیده ، زنجبیل و عرق کاسنی نیز در کاهش سردرد موثر است .

بعضی از خانم های بادار سابقه میگرن دارند که در زمان بارداری ممکن است افزایش یا کاهش یابد . سر درد میگرنی به دلیل استرس ، شرایط محیطی گرم یا پریود ، خستگی ، بی خوابی ، مواد غذایی هیستامین دار مانند تخم مرغ و گوجه فرنگی شروع می شود . این خانم ها قبل از بارداری بهتر است با مراجعه به پزشک از علت میگرن خود آگاه باشند تا از عواملی که باعث تشدید سر درد آنها می شود اجتناب کنند .

سوماتریپیان در موارد سر درد شدید میگرنی به درمان های معمول جواب نمی دهد موثر است .خانم هایی که در دوران قاعدگی دچار سر درد می شوند به احتمال زیاد در دوران بارداری نیز دچار حملات میگرنی می شوند که در سه ماهه دوم و سوم شایع تر است . این افراد باید در کنترل فشار خون ، چربی ، چاقی و وزن خود دقت کنند تا از عوارضی مثل لخته شدن خون در رگ های محیطی و سکته ای مغزی و قلبی جلوگیری شود .اگر سر درد برای اولین بار در یک خانم باردار اتفاق بیفتد و همراه با مشکلات بینایی باشد باید از نظر تومورهای مغزی بررسی شود .

همچنین اگر سر درد در سه ماهه دوم و به خصوص سه ماهه سوم باشد و همراه با افزایش فشار خون و تورم دست ها و پاها و یا افزایش پروتئین ادرار و نوسانات فشار خون باشد بسیار مهم است و در صورتی که به طور مناسب درمان نشود می تواند منجر به تشنج و مرگ مادر و جنین شود .بعضی از سردرد ها ناشی از سینوزیت می باشد که همراه با ترشح خلط است که استفاده از یک لیف حمام گرم برای کاهش آن موثر است و گاهی مصرف آنتی بیوتیک های مجاز در بارداری نیز برای درمان آن لازم است .


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمقالاتآدرس و ساعت کاری مطبسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر