دکتر مریم محمد بیگی

متخصص زنان و زایمان


تغییر آدرس مطب

روزه داری در بارداری

با حلول ماه مبارک رمضان بسیاری از خانم­های باردار و شیرده این سوال را می پرسند ، که آیا می توانند روزه بگیرند و آیا روزه داری به جنین و کودک آنها آسیب می رساند ؟
به طور کلی تغذیه مناسب مادر با افزایش وزن وی کنترل می شود که به طور متوسط 12 9 کیلوگرم است و احتمال تولد نوزاد با وزن کمتر از حد طبیعی در مادرانی که تغذیه مناسب ندارند بیشتر است .حاملگی های پرخطر مانند دیابت ، چند قلوزایی ، کم خونی و فشار خون و عدم رشد مناسب جنین و سایر حاملگی های ناموفق با وزن کمتر از 50 و کاهش مایع آنتیوتیک اطراف جنین و . . . بهتر است روزه نگیرند .زنان باردار و روزه دار بایست فعالیت روزانه کمی داشته باشند و آزمایش خون و ادرار آنها طبیعی باشد و اگر هوا گرم است در منزل بمانند . همچنین باید مقدار کالری مورد نیاز آنها براساس قد، وزن و سن حاملگی به وسیله پزشک محاسبه شود.

رژیم غذایی باید حاوی پروتئین ، سبزی ، میوه و خرما باشد . در وعده غذایی افطار از مایعات و مواد غذایی سبک استفاده کنند و به فاصله چند ساعت بعد از شام و هنگام سحر مواد غذایی حاوی کربوهیدرات ، گردو ، خشکبار و خرما استفاده کنند و در صورت بروز سردرد و سرگیجه روزه را متوقف کنند .به طور کلی دوران بارداری شامل سه دوره مهم یعنی سه ماهه اول ، سه ماهه دوم و سه ماهه سوم می باشد . در سه ماهه اول و به ویژه در هشت هفته اول و در سه ماهه سوم روزه داری توصیه نمی شود و این امر به ویژه در فصولی که مدت روزه داری طولانی تر است از حساسیت بیشتری برخوردار است. ولی در سه ماهه دوم با رعایت شرایط ویژه در صورت سالم بودن مادر و زیر نظر متخصص تغذیه منعی ندارد .

هشت هفته اول مهمترین زمان رشد و نمو سلول های عصبی و مغزی است و اگر جنین با کمبود تغذیه ای مواجه شود احتمال بیماری های سیستم عصبی و مغزی و بیماری های روان افزایش می یابد . کمبود تغذیه در این زمان باعث افزایش کتون می شود که برای مادر و جنین خطرناک است .در سه ماهه سوم و نزدیک شدن به زمان زایمان بیشترین تغذیه جنین از گلوکز مادر است و روزه داری سبب افزایش برداشت از ذخائر چربی و افزایش ترکیبات کتونی در خون مادر می شود و وارد گردش خون جنین می شود و به سیستم عصبی جنین آسیب می رساند .

اما در سه ماهه دوم با رعایت تغذیه مناسب و استراحت منعی ندارد .به یاد داشته باشید که شما بیش از هر کس دیگر حتی پزشکتان می توانید ارزیابی کنید که روزه برای شما مفید است یا نه و شرع مقدس اسلام این تکلیف را به خود شخص واگذار کرده است که اگر برای او ضرر دارد روزه داری را به شرایط جسمی بهتر موکول کند .تاثیرات درازمدت روزه داری مادران در ماه رمضان بر رشد مغزی جنین و بهره هوشی 98 کودک و نوجوان چهار تا 13 سال که مادرشان هنگام بارداری روزه گرفته بودند اندازه گیری شد مشخص شد که 30 روز روزه داری مادران حتی وقتی طول روز به طور متوسط 12 ساعت است تاثیر نامطلوبی روی بهره هوشی کودکان ندارد.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمقالاتآدرس و ساعت کاری مطبسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر